Kızlık Zarı ( HYMEN ) NEDİR ?

Bütün toplulukların kültürel yapıları birbirinden farklılık göstermektedir. Fakat toplumların birçok özelliği birbirine benzemektedir. Kızlık zarı bütün toplumlarda sosyolojik bir önemse sahiptir. Önem derecesi toplumdan topluma değişiklik gösterse de kızlık zarı önemsenmektedir. Kızlık zarının Latince adı Hymen’dir. Kızlık zarı özellikle de Müslüman ülkelerde önemsenmekte ve daha önce cinsel ilişki olup olmadığının kanıtı sayılmaktadır. Bu nedenle bayanlar üzerinde de bu toplumsal baskılar etkili olmakta ve kızlık zarına oldukça önem vermektedirler. Birçok toplumda kızlık zarı el değmemişlin ve masumluğun simgesi olarak görülmektedir.

KIZLIK ZARI DİKİMİ NASIL YAPILIR 

Kızlık zarının bu kadar çeşitli olmasının sebebi tam olarak bilinememektedir. Fakat her insanın yapısı birbirinden farklıdır. Ve kızlık zarının da çeşitlilik göstermesi normaldir. Yapılan jinekolojik muayenelerde daha farklı kızlık zarlarına da rastlanmıştır. Bazı kızlık zarları kişilerde ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Kişilerin kendi kendilerine kızlık zarını türü ile ilgili bilgi sahibi olmaları mümkün değildir. Bu nedenle yaşanılan şikâyetler sonunda yalpan jinekolojik muayeneler sonrasında ortaya çıkmaktadır. Kızlık zarının değişik yapıda olması kişilere zarar vermemektedir. Fakat daha sonra yaşanacak olan cinsel ilişkilerde bazı problemler ortaya çıkabilir. Yüksek kenarlı, sert yapılı kızlık zarlarında cinsel ilişki sırasında zorlanmalar yaşanabilir. Bu durumda kişilerde cinsel ilişkiye girmeme isteği uyandırır. Bu da kadınların vajinismus problemi yaşamasına neden olur. Evlenmeden önce bayanların jinekolojik muayene yaptırmalarında fayda vardır. İlk gece yaşayacakları konusunda daha çok bilgi sahibi olurlar. Zarlarının yapısını öğrenmelerinin faydası olacaktır. Böylece ilk deneyiminizi aha bilinçli olarak yaşayabilirsiniz.

Kızlık zarının türü ilk gece olacak olan kanma miktarında da etkilidir. Fazla damarlı olan kızlık zarları daha fazla kanayabilir. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Fakat bu durum oldukça az görülmektedir. Bazı zar çeşitlerinde ise kanama hiç olmayabilir. Bu durumda kızlık zarının esnek olduğu söylenir.

İlk gece yaşanacak olan kanama miktarı biraz da kişinin rahat olma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Toplumların kız çocuklarına yaptıkları baskılar sonucunda kızların üzerinde ilk gece ile ilgili olumsuz düşünceler ve korkular oluşmaktadır. Bu nedenle de ilk geceyi fazla büyütmekte ve canlarının çok acıyacağını düşünmektedirler. Bu gibi düşünceler ilk gece rahat olmalarını engeller ve kasılmalarına neden olur. Kızların kasılması normalden fazla kanama olmasına neden olabilmektedir. Kızlık zarının kanama miktarı kadınların kasılma durumları ve kızlık zarının türü ile yakından ilgilidir.

Kızlık zarının yırtılması sırasında çoğu zaman ağrı hissedilmemektedir. Fakat burada yine kızların kendilerini kasmasının etkisi vardır. İlk gece ile ilgili anlatılan bir sürü hikâyeden etkilenen ve korku yaşayan bayanlar kendilerini çok fazla kastıkları için gereğinden fazla ağrı duyabilmektedirler. Bazı durumlarda ise zarın türü ağrıyı tetikleyebilmektedir. Bazı zar türleri cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olabilmektedir. Ama genele vurduğumuzda kızlık zarının yırtılması sırasında çok fazla dayanılmayacak kadar ağrı hissedilmez. Bu noktada erkeklerin davranışları da oldukça önem taşımaktadır. Erkeklerin anlayışlı, yavaş ve yumuşak davranmaları ve bayanları rahatlatmaları gerekir.

Ön sevişmenin uzatılması da vajinanın ıslanmasını sağlayacak ve ağrı durumunu azaltacaktır.

OP. DR. VASFİYE AKSOY SORULARINIZI YANITLIYOR.